Polish English German

Do opisu atrakcyjnych i historycznych miejsc znajdujących się na terenie Gminy Ostrów wykorzystano materiały ze strony Urzędu Gminy, dzięki uprzejmości Pana Piotra Cielec -Wójta Gminy Ostrów.

Gmina Ostrów posiada wyjątkowe walory przyrodniczo-krajoznawcze. Cała północna część to kraina zbiorników wodnych i stawów, lasów wolnych od wszelkich skażeń i zanieczyszczeń. Raj dla wędkarzy, grzybiarzy, amatorów czarnych jagód, wspaniałe krajobrazy, pachnące żywicą lasy, oryginalne twory przyrody i dzika zwierzyna.

Zapraszamy, bo prócz ciszy i piękna gmina Ostrów łączy w sobie to, co prawdziwie polskie, czyli serdeczność i gościnność, szacunek do rodziny, pracy i przyrody, z tym co nowoczesne aby lepiej funkcjonować we współczesnym świecie.

Pustków - Góra Śmierci - Podczas okupacji, w sąsiednich miejscowościach, utworzony został przez hitlerowców olbrzymi obóz wojskowy z systemem poligonów, ośrodków szkoleniowych i wypoczynkowych. Dowództwo znajdowało się w Pustkowie, gdzie jesienią 1940 roku przystąpiono do budowy obozu pracy dla Żydów. Podczas okupacji zginęło ponad 7 tys. Żydów. W 1941 roku powstał obóz dla jeńców radzieckich, z pięciu tysięcy jeńców ocalało zaledwie kilkudziesięciu. W 1942 roku po zlikwidowaniu obozu dla jeńców radzieckich, rozpoczął funkcjonowanie obóz dla Polaków. W Pustkowie zginęło około 2,5 tys. Polaków.
Blizna - Blizna to jedna z malowniczych okolicznych wsi. Jej zabudowania rozrzucone są na rozległej, śródleśnej polanie, pomiędzy pasmami wydm i zwartymi fragmentami zadrzewień. W okresie okupacji hitlerowskiej los nie był przychylny mieszkańcom Blizny. Powstały poligon, usytuowany został w pobliżu obozu pracy przymusowej i poligonu SS w Pustkowie. Próbom poddawano rakiety, początkowo były to pociski V-1, sterowane z ziemi drogą radiową, a następnie - V-2, napędzane silnikami odrzutowymi. Rakiety, wystrzeliwane w Bliźnie, kierowane były na poligon w Sarnakach nad Narwią (około 300 km), spadały jednak w różnych miejscach, niekiedy w samej Bliźnie lub w pobliżu. Znajdował się tu obóz Baudienstu, czyli polskiej przymusowej służby budowlanej. Dzisiaj niewiele można zobaczyć, z tamtych tragicznych dni. Poligon w części porośnięty jest znów lasem. Na jego skraju dostrzec można resztki murowanego posterunku niemieckiego. Gdzieniegdzie widnieją pozostałości okopów, fragmenty betonowych słupów wyrzutni.

Resztki Bunkrów w Bliźnie

 

Kozodrza i Borek Mały
Dla turystów szczególnie atrakcyjny jest Borek Mały. Pomiędzy pasami lasu mieszanego rozciągają się jeziorka, powstałe w miejscach wyrobisk piasku i żwiru. Można w nich łowić ryby, można się kąpać.

Na granicy Kozodrzy i Borku, po prawej stronie drogi wznosi się wśród pól kamienna figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Postawiona około połowy XVIII w. należy stylistycznie do epoki późnego baroku. Wysoki, masywny cokół o wklęsłych narożach podtrzymuje niewielką, zwiewną rzeźbę ocienioną koronami drzew. Matka Boska, ukazana w silnym kontraście, okryta bogato sfałdowanym płaszczem trwa od wieków w ekstazie zapatrzona w otwarte dla Niej Niebo. Pośród mijających lat, pór roku, bogactwa przyrody, toczącego się wokół życia ona jedna, swoją obecnością wskazuje ostateczny cel ziemskiej wędrówki.

Kamionka
Kamionka, pozostając wsią rolniczą, stopniowo zmienia swoje oblicze. Dzięki zbudowaniu sztucznego zbiornika na Tuszymce, powstały warunki do rozwijania turystyki i rekreacji. Nad brzegami zalewu wzniesiono obiekty wypoczynkowe, usługowe, handlowe. Piękne krajobrazy, rozległe lasy, woda przyciągają coraz więcej gości z całego regionu.

 

Zalew w Kamionce

Z Kamionki pochodził ksiądz Roman Sitko, kapłan beatyfikowany przez papieża, Jana Pawła II, 13 czerwca 1999r. w Warszawie. Miejsce, gdzie stał jego rodzinny dom, mieszkańcy wsi otoczyli szczególną czcią. Ustawiono krzyż, na potężnym głazie wyryto pamiątkowy napis, zagospodarowano studnię, z której czerpać można czystą, krystaliczną wodę. Wokół rozciąga się droga krzyżowa.
Współcześnie wzniesiono w Kamionce murowaną świątynię o spokojnej, nowoczesnej bryle i wyniosłej, pobitej blachą wieży wybiegającej ku niebu strzelistym, ostrosłupowym hełmem. W jej wnętrzu, urządzonym zgodnie z duchem czasu widnieje całopostaciowy portret błogosławionego księdza Romana Sitki. Najstarszym obiektem we wsi jest XIX - wieczna, murowana kapliczka przydrożna z ludowym wizerunkiem Matki Boskiej Gromnicznej we wnętrzu. Wybudowana na planie kwadratu ma zdobione płycinami ściany i dwuspadowy, kryty dachówką daszek.

Głaz upamiętniający ks. Romana Sitkę

 

Osoby pragnące zapoznać się z obszerniejszymi informacjami nt naszej okolicy i jej historii zapraszamy do odwiedzania strony internetowej Urzędu Gminy Ostrów: www.ostrow.gmina.pl oraz Parku historycznego Blizna: www.parkhistorycznyblizna.pl